Uchwała Rady Nr IV/30/15 z dnia 2015-03-27
Numer | IV/30/15 |
---|---|
Data wydania | 2015-03-27 |
w sprawie | wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2015- 2020. |
Uchwała Nr IV/30/2015
Rady Gminy Bargłów Kościelny
z dnia 27 marca 2015 r.
w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2015 - 2020.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 150 ) uchwala się co następuje:
§ 1. Przyjmuje się poniższy „Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Bargłów kościelny na lata 2015 – 2020”.
I. PROGNOZA DOTYCZĄCA WIELKOŚCI ORAZ STANU TECHNICZNEGO ZASOBU MIESZKANIOWEGO GMINY W POSZCZEGÓLNYCH LATACH, Z PODZIAŁEM NA LOKALE SOCJALNE I POZOSTAŁE LOKALE MIESZKALNE. Ustala się wielkość oraz stan techniczny zasobu mieszkaniowego gminy, z podziałem na lokale socjalne i pozostałe lokale mieszkalne zgodnie z tabelami podanymi poniżej:
* lokal niezamieszkały, wolny Łącznie w zasobach mieszkaniowych Gmina Bargłów Kościelny posiada 26 lokale w 11 budynkach, w tym : lokale mieszkalne – 16 szt., lokale socjalne – 10 szt. W tym lokale niezamieszkałe 2 szt. Stan budynków został stwierdzony przez Inspektora ds. budownictwa Urzędu Gminy w Bargłowie Kościelnym, Nr uprawnień SUW-31/92 i oznacza: Stan dobry – nie zachodzi potrzeba remontu budynku a jedynie drobnych napraw. Stan średni – zachodzi potrzeba dokonania remontu Stan zły- istnieje pilna potrzeba wykonania remontu kapitalnego lub wyburzenia.
II. ANALIZA POTRZEB ORAZ PLAN REMONTÓW I MODERNIZACJI WYNIKAJĄCY ZE STANU TECHNICZNEGO BUDYNKÓW I LOKALI Z PODZIAŁEM NA KOLEJNE LATA. Ustala się następujące potrzeby w zakresie remontów i modernizacji, wynikające ze stanu technicznego budynków i lokali, w kolejnych latach:
III. PLANOWANA SPRZEDAŻ LOKALI W KOLEJNYCH LATACH. Planuje się sprzedaż lokali w kolejnych latach z zachowaniem poniższych ustaleń: W okresie objętym programem planuje się sprzedaż lokali mieszkalnych:
a) Dopuszcza się sprzedaż lokali mieszkalnych w przypadkach uzasadnionych interesami gminy i po zwolnieniu tych lokali przez najemców i braku chętnych do wynajmu.
IV. ZASADY POLITYKI CZYNSZOWEJ ORAZ WARUNKI OBNIŻANIA CZYNSZU. Czynsz w mieszkaniowym zasobie Gminy obejmuje: koszty eksploatacji i utrzymania technicznego budynku, do ponoszenia których zobowiązany jest Wynajmujący. Do czynników podwyższających lub obniżających wartość użytkową lokali zalicza się:
V. SPOSÓB I ZASADY ZARZĄDZANIA LOKALAMI I BUDYNKAMI WCHODZĄCYMI W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY ORAZ PRZEWIDYWANE ZMIANY W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM GMINY W KOLEJNYCH LATACH. Zasobem mieszkaniowym Gminy zarządza Wójt. Zasób mieszkaniowy stanowią:
- budynek Ośrodka Zdrowia z częściami mieszkalnymi /Bargłów Kościelny/
- 3 budynki Szkół Podstawowych nieczynnych z częściami mieszkalnymi /Brzozówka , Kamionka Stara /.
- 4 budynki Szkół Podstawowych czynnych z częściami mieszkalnymi / Tajno Stare, Kroszewo , Łabętnik, Tobyłka/. Wójt dokonuje rozdysponowania budynku mieszkalnego, lokalu, w oparciu o przepisy powszechnie obowiązujące i uchwałę Rady Gminy; zawiera umowy najmu lokali mieszkalnych. ustala stawki czynszu, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających wartość użytkową lokali, w oparciu o zasady powszechnie obowiązujące oraz o wyżej ustalone zasady polityki czynszowej. W zarządzaniu lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w kolejnych latach, należy: Podjąć działania odnośnie windykacji opłat czynszowych poprzez stosowanie następujących środków:
- niezwłoczne reagowanie w sytuacji pojawienia się zaległości czynszowych,
- proponowanie zamiany lokalu na inny z mniejszymi obciążeniami czynszowymi, kontynuować prywatyzację poprzez sprzedaż lokali gminnych na rzecz obecnych najemców, bądź po ich opróżnieniu, w drodze przetargu.
VI. ŹRÓDŁA FINANSOWANIA GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ W KOLEJNYCH LATACH. Ustala się następujące źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej Gminy Bargłów Kościelny:
1) koszty bieżącej eksploatacji i remontów lokali i budynków wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz wydatki inwestycyjne pokrywane będą z wpływów z czynszów z budżetu gminy;
2) w przypadku niewystarczającej ilości środków wymienionych w pkt.1 i występowania niezbędnych potrzeb remontowych, wydatki z tym związane sfinansowane będą z budżetu Gminy.
VII. WYSOKOŚĆ WYDATKÓW W KOLEJNYCH LATACH, Z PODZIAŁEM NA KOSZTY BIEŻĄCEJ EKSPLOATACJI, KOSZTY REMONTÓW ORAZ KOSZTY MODERNIZACJI LOKALI I BUDYNKÓW WCHODZĄCYCH W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY, KOSZTY ZARZĄDU NIERUCHOMOŚCIAMI WSPÓLNYMI, KTÓRYCH GMINA JEST JEDNYM ZE WSPÓŁWŁAŚCICIELI, A TAKŻE WYDATKI INWESTYCYJNE. Na wysokość wydatków w kolejnych latach składać się będą głównie koszty bieżącej eksploatacji lokali i budynków. Wysokość wydatków na remonty ustalana będzie w uchwałach budżetowych podjętych na kolejne lata objete Programem.
VIII. OPIS INNYCH DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU POPRAWĘ WYKORZYSTANIA I RACJONALIZACJĘ GOSPODAROWANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM GMINY. Inne działania mające na celu poprawę wykorzystania i racjonalizację gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy:
1) w okresie objętym programem nie planuje się zakupu i budowy nowych budynków
i lokali.
2) w celu poprawy efektywności gospodarowania zasobem należy dążyć do ustalenia czynszów na poziomie umożliwiającym pełne pokrycie bieżących kosztów eksploatacji budynków i lokali oraz kosztów bieżących remontów;
§ 2. Traci moc uchwała Nr XIV/123/2012 Rady Gminy Bargłów Kościelny z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie wieloletniego gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2013-2018.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
| Przewodniczący Rady Gminy |
Metryka strony